CV - Anna Widén

Född 1971 i Nyköping, uppväxt i Varberg, Sverige. Flyttade till Oslo 1995. Bor och arbetar i Gran på Hadeland (Norge) sedan 2004.

medlem

Norske billedkunstnere (NBK), Norsk Billedhoggerforening (NBF), Billedkunstnerne i Oppland (BKO), Unge kunstneres samfund (UKS) Billedkunst Opphavsrett i Norge (BONO)

konstutbildning

95-00 Statens Håndverks- og Kunstindustriskole, Oslo, institutt for farge, hovedfag

94-95 Gotlands Konstskola, Visby

93-94 KV Konstskola, Göteborg

kommande utställningar

2019 Separatutställning, Galleri Drømmedalen, Sollia

2019 Separatutställning, Galleri Fjordheim, Biri

2019 “Siamesisk” kuraterad kollektivutställning, Kunstbanken, Hamar

separatutställningar

2019 Rom for kunst, Oslo S

2017 Prosjektrom3, Vinstra

2013 Prosjektrom Carl Berner, Skulpturarena Öst, Oslo

2012 Galleri Thomassen, Göteborg

2012 Galleri Trafo, Asker

2012 Steneby konsthall, Sverige

2011 S-laget: Sted for samvirkekunst, Granavollen

2008 Gjøvik Kunstforening

permanent skulptur / offentlig gestaltning

2017 “Etter skeid” Glasslåven Kunstsenter, Granavollen

2017 “Tors bukker” Torshovdalen, Kulturetaten Oslo

2015 “Etter skeid” Elvebredden kunstpark, Lillestrøm

2010 “Monuments” Centre of Polish sculpture, Oronsko, Polen

utställningar (urval)

2018 “Lost Woods”, Prosjektrom3, Vinstra (m. Patrick Huse / John E. Riley)

2018 “What have we done to that love” Glassmontrene ved rådhuset i Sandvika (m. Toril Rygh)

2018 “Händelser” Biblioteket, Hov, Søndre Land

2018 “GRID” Gjøvik Kunstforening (m. Ådne Løvstad, Anna Weilhartner)

2017 “GRID” Oppland Kunstsenter (m. Ådne Løvstad, Anna Weilhartner)

2016 Statens Høstutstilling, Kunstnernes Hus, Oslo

2016 “What have we done to that love”, Kunst rett vest, Dikemark (m. Toril Rygh)

2016 Oppland ÅPEN, Oppland Kunstsenter, Lillehammer

2016 Åpnings- og sommerutstilling, Glasslåven Kunstsenter, Granavollen

2016 “What have we done to that love”, Klimafestivalen §112, Tøyen T-banestasjon, Oslo (m. Toril Rygh)

2014 “Oppland nå!”, Oppland Kunstsenter, Lillehammer

2014 “Landscapes...”, Oppland Kunstsenter, Lillehammer

2014 “Etter Munch”, Vestfold Kunstsenter, Tønsberg

2013 “Polku/Pathway”, Rovaniemi Art Museum och Oulu Art Museum, Finland

2013 “Måneskinnstien - MUNCH 150” Vestfold kunstsenter, Åsgårdstrand

2012 “Vekst”, Kunstbanken, Hamar

2011 “Handlingsregler”, Opplandsutstillingen, Maihaugen, Lillehammer

2011 “(DIS)PLACEMENT”, Tøyen kulturpark, Oslo

2010 “WALDEN / Walk the Talk”, Gentle Actions, Kunstnernes Hus, Oslo (Walter van Broekhuizen)

2010 “Outside In / Inside out, Centre of Polish sculpture, Oronsko, Polen

2010 “ESSENS”, Kunstbanken, Hamar

2008 “UT-21” Polsk-Norsk kunstprosjekt, Lillehammer

2007 “Balbirs Gjestehus” Opplandsutstillingen, Peder Balke senteret, Kapp (m. Hege Rimestad)

2005 “Gulden Skog” Opplandsutstillingen - Daisy’05, Gran (mange kunstnere involvert)

2003 Bærum Kulturhus, åpningsutstilling, Sandvika (m. Toril Rygh, Annebeth Meldal, Christine Istad)

2001 Vårutstillingen, Fotogalleriet, Oslo

1999 Statens Høstutstilling, Kunstnernes Hus, Oslo

projekt / uppdrag (urval)

2018 “Tankeplass” Lukket konkurranse, Pilgrimsleden, Oppland fylkeskommune

2018 Kjerringøy Land Art Biennale

2018 “Varslarar” Installasjon i samband med forestillingen “Draumefangaren” / FRIKAR, Aurdal.

2018 “Fall” Vedskulptur, “Tid for tømmer” / Madstun, Søndre Land

2017 “Moskogen” verksted / kunst i offentlig rom, Moelv skole, Moelv

2017 Minnemynt DNT, lukket konkurranse, Norges Bank

2016 “GRID” Aasethskogen, Biristrand (m. Ådne Løvstad, Anna Weilhartner)

2013 “Extended Motion”, performance m. Ø. Jørgensen / IR Olsen, Fyrhuset, Kværnerbyen, Oslo

2011 “Flexible Motion IV”, performance m. Ø. Jørgensen / IR Olsen, Sandermosen, Nordmarka, Oslo

2010 “Eventyrdans” videoscenografi till dansförest. Ø. Jørgensen Produksjoner / Riksteatern (turné)

2007 Kjerringøy Land Art Biennale

2009 “Konst i bakgården”, verksted / kunst i offentlig rom, Våler Ungdomsskole, Våler, Hedmark

2005 “Don Quijote” videoscenografi till dansförest. / Ø. Jørgensen Produksjoner, Blackbox Teater, Oslo

2003 “Twinlab” dokumentärfilm, Hela Sveriges Filmfestival, Gotland (Ulrika och Katarina Orvedal)

2001 “TAXI!” Audiovisuell performance, Museet for samtidskunst, Oslo (m. Hege Rimestad, Kristin Norderval, Kjersti Martinsen, Kaia Means, Christian Melbye)

stipendier / projektstöd

2018 Prosjektstøtte, Billedkunstnernes vederlagsfond

2016 Utstillingsstipend, Statens kunstnerstipend

2016 Weidemannstipendiet (Statens Høstutstilling)

2015 Arbeidsstipend 3 år, Billedkunstnernes vederlagsfond

2014 Utstillingsstipend, Statens kunstnerstipend

2012 Prosjektstøtte, Billedkunstnernes vederlagsfond

2012 Arbeidsstipend 3 år, Statens kunstnerstipend

2011 Billedkunstnernes vederlagsfond

2010 Utstillingsstipend, Statens kunstnerstipend

2010 Diversestipend, Statens kunstnerstipend

2009 Billedkunstnernes vederlagsfond

2007 Arbeidsstipend 2 år, Oppland fylkeskommunes kunstnerstipend

2007 Utstillingsstipend, Statens kunstnerstipend

2007 Prosjektstøtte, Norsk Kulturråd

2007 Billedkunstnernes Vederlagsfond

2006 Oppland fylkes kunstnerstipend

2006 Reisestipend, Statens kunstnerstipend

2005 Arbeidsstipend for yngre kunstnere 1 år, Statens kunstnerstipend

2004 Prosjektstøtte, Billedkunstnernes Vederlagsfond

2002 Materialstipend, Norsk Kulturråd

inköpt

Oppland fylkeskommue

Oslo kommunes kunstsamling

Granavollen vel

annat konstnärligt arbete

2015-2017 Jurymedlem, Residensordningen Glasslåven Kunstsenter

2016-2017 Kunstkonsulent, Fagerlund barnehage, Brandbu

2015-2017 Kunstkonsulent, Brandbu barneskole, Brandbu

2012-2013 Kunstkonsulent, Trintom skole, Gran

2009-2012 Opprettelse, organisering og drift av “S-laget: Sted for samvirkekunst” (m. Hanne Brincker, Margrethe Kvalbein)

organisationsarbete

Styremedlem Norsk Billedhoggerforening, 2018-

Styremedlem Glasslåven Kunstsenter AS, 2015-

Styremedlem S-laget: Sted for samvirkekunst, 2009-2012

Styremedlem Kunstnersenteret i Oppland 2007-2010

Styremedlem Billedkunstnerne i Oppland 2007-2010

artist talk / föredrag

2018 Artist talk, Prosjektrom3, Vinstra

2018 Artist talk, “Tid for tømmer” / Madstun, Søndre Land

2017 Artist talk, Prosjektrom3, Vinstra (m. Patrick Huse)

2017 Artist talk, “Etter skeid” Glasslåven kunstsenter

2016 Artist talk, “Etter skeid” Glasslåven kunstsenter (m. Gro Steinsland)

2016 Artist talk, “Kunst og økologi - Landart” Norsk Billedhoggerforening (m. John K. Grande)

2014 Artist talk, “Landscapes...”, Oppland Kunstsenter, Lillehammer (m. Jannicke Lønne Christiansen, Patrick Huse)

2013 Artist talk, Kjerringøy Land Art Biennale

2013 Artist talk, Rovaniemi Art Museum

2012 Artist talk, Steneby Konsthall, Dals Långed, Sverige

2011 Foredrag, “Boathouse” / Rachel Whiteread, Røykenvik, Brandbu

2010 Artist talk, Kunstbanken, Hamar

2009 Foredrag, “Til Verket” Kunstindustrimuseet, Oslo

2009 Foredrag, “Kunstgjødsel” Kunstnersenteret i Oppland, Lillehammer

2009 Artist talk, Gerlesborgsskolan, Sverige

2008 Foredrag, “Kunstens kraft i skolen” Nasjonalmuseet, Oslo

undervisning / Den kulturelle skolesekken (urval)

2019 “En fremmed kommer inn” Landskapskunst / animasjon, verksted for 5. klasse, Søndre land kommune (Beate Juell, Anette Hveem Narum)

2018 “Stedets Ånd” Landskapskunst, verksted for 5. klasse, Gran og Lunner kommune

2011-12 “Hestestreif” Forestilling for 1. - 7. klasse, Gran og Lunner kommune (m. Hege Rimestad)

2011 “Boathouse” av R. Whiteread, Formidling og verksted for 6. - 7. klasse, Gran kommune

2010 “Skulpturprosjekt Røykenvika” verksted for 6. klasse, Solvang skole, Gran kommune

2009-10 “Kuruker...” Samvirke i S-laget, Granavollen, verksted for 7. klasse, Gran og Lunner kommune (m. Hanne Brincker, Margrethe Kvalbein)

2008 “Stedets Ånd” Landskapskunst, verksted for 5. klasse, Gran kommune

2007-08 “Ready Made” Skulpturverksted for barne og ungdomskolen, Gran og Lunner kommune

2007 “Stedets Ånd” Landskapskunst, verksted for 5. - 7.klasse, Ringebu, Sør-Fron, Nord-Fron og Sør-Aurdal kommune

2006-07 “Et Portrett - En Iscenesettelse” videoverksted for ungdomskolen, Pilotgalleriet i Akershus (m. Tone Myskja)

2006 “Stedets Ånd” Landskapskunst, verksted for 6. klasse, Lunner kommune

2005-09 “Stedets Ånd” Landskapskunst, verksted for 5. klasse, Pilotgalleriet i Akershus (m. Toril Rygh, Vibeke Kirkebø Hegg, Marie Asbjørnsen)

2005 “Gulden Skog” Utstillingsbesøk / mini-verksted, 5. - 7. klasse (ca 800 elever) Gran og Lunner kommune